SAĞLIK SORUNU BULUNMAYAN HERKES BURUN ESTETİĞİ OLABİLİR

Estetik ameliyatlar arasında en sık tercih edilen operasyon olan burun estetiği, yüze uyumlu, kişinin kendisi ve çevresi tarafından beğenilen güzel bir burun edilmesi için gerçekleştiriliyor. Burun estetiğinde son yıllarda doğal görünümlü ve burnun fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebildiği burunlar tercih ediliyor. Burun estetiği olmadan önce kişinin kendi beklentilerini sorgulaması, bu konuda tecrübeli bir doktora başvurarak ne istediğini doğru ifade etmesi, sonra da kendisi için en uygun burun yapısına ve ameliyat yöntemine doktoru ile birlikte karar vermesi önem taşıyor.

Genel olarak görsel anlamda burun şeklinin beğenilmemesi üzerine estetik burun ameliyatları yapılmaktadır. Burun estetiği burunla ilgili talebi, isteği olan herkese sağlık durumu da uygunsa uygulanabilir. Burnun kemerli olması, uzun olması, burun ucunun düşük olması, burun deliklerinin büyüklüğü veya asimetri gibi şikayetlerden dolayı burun estetiği yapılabilmektedir. Estetik burun operasyonu ile burun boyutunuz artırılabilir, azaltılabilir, büyük burun delikleri küçültülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, burnun alın ve dudak ile yaptığı açılar düzeltilebilir. Bu işlem sırasında nefes problemine neden olan kıkırdak ve kemik eğrilikleri de düzeltilebilir. Bunun dışında çeşitli kazası, çarpma gibi çeşitli travmalara bağlı olarak gelişen şekil bozukluğunu düzeltmek amaçlı burun estetiği ameliyatları da gerçekleştirilir.

Burun estetiği operasyonlarında başarılı bir isim olan Op. Dr. Teoman Eraslan ile bir röportaj gerçekleştirdik. Burun estetik operasyonlarıyla ilgili sıkça merak edilen soruların yanıtlarını kendisinden öğrendik.

Operasyondan sonra hastanın tamamen iyileşmesi bir yılı buluyor

Burun estetik ameliyatı ortalama 2-3 saat arasında değişkenlik gösterebilir. Sonrasında iyileşme sürecinde, ilk bir hafta tamamlandıktan sonra hastanın alçı, tampon ve bandajları çıkarılır. Hasta birinci ayını doldurduğunda artık nefes almaya ve ortalama bir burun görüntüsüne sahip olur. Tamamen iyileşmesi eski haline dönmesi ise bir yılı bulabilmektedir.

Tüm estetik operasyonlar risklidir

Genel olarak burun estetiğinde kullanılan teknikler, açık teknik veya kapalı teknik cerrahi olarak ikiye ayrılmaktadır. Açık ve kapalı teknikle gerçekleştirilen cerrahilerin duruma göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Her estetik operasyonda anestezi verildiği için risk bulunmaktadır. Önemli olan şey bunları tölere edebilecek ekipmana ve tecrübeye sahip olmaktır.

Ameliyat sonrası süreç çok önemli

Ameliyattan sonra bol bol su içilmelidir verilen direktiflere uyulmalıdır. Bitkisel olarak ananas tabletler kullanılabilir. İlaçlar düzenli kullanılmalıdır. Bol bol da yürüyüş yapmak gerekir. Bunlar yapıldığı takdirde 1 aylık iyileşme sürecinde 3. Haftada iyileşme tamamlanabilir. Burun estetik ameliyatlarda travmanın şekline göre bazen hiç morarma yaşanmamaktadır. Yapılacak işleme göre yaşanan şişlik ve morarma değişebilmektedir. Morarmalar 1 hafta içinde sararmaya başlayarak gözle görülmeyecek hale gelir. Ameliyattan sonraki 2. gün genellikle şişlikler ve ödem en üst seviyede olur. Hastaların çoğunluğunda ödemin büyük kısmı 1 haftada geçerken, ödemin az bir kısmı 3 aya kadar sürebilmektedir.

Operasyon sonrası belirgin bir iz kalması söz konusu değildir

Burun estetik ameliyatlarında kullanılan açık teknik de burun delikleri arasında küçük bir kesi ile açılarak gerçekleştirildiği için, burun estetiği sonrası burnunuzun bu kısımda çok hafif bir iz kalma ihtimali bulunmaktadır. Burun altında iki delik arasında küçük bir iz kalıyor 4-5 mm genişliğinde ama ince ip gibi durur ve dışarıdan bakıldığında herhangi biri tarafından fark edilmez.

Burun estetiğini 18 yaş altına tavsiye etmiyoruz

Eğer sadece estetik amaçlı yapılıyorsa vücut gelişimi devam ettiği için 18 yaşından küçüklere yapılmamasını tavsiye ediyoruz. En üst sınırı da 40-45 yaş arası olmalıdır. Çünkü kıkırdak yapıları artık kemikleşmeye başlar ve kemikler incelmeye başlar ama nefes problemi sebebiyle yapılması gerekiyorsa veya kaza sonrası yapılıyorsa her yaşta yapılabilir.

Operasyon sonrası estetik bozukluklar yaşanabilir

Yaşanabilir, her operasyonda böyle bir risk vardır. Revizyon ameliyat planlanır hasta bir kere daha ameliyata girer.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: