AYDA BİR KEZ CİLT BAKIMI YAPTIRILMALIDIR

Cildimiz her zaman mükemmel görünmeyebilir. Çünkü çevresel koşullara sürekli açıktır. Bu yüzden çabuk yıpranır, pürüzlenir, lekelenir ve yaşlanır. Sivilcelenme, siyah noktalar, beslenme alışkanlıkları, makyaj yapmak, alkol ve sigara tüketimi de cildin görünümünü etkileyen en önemli faktörlerdir. İşte tüm bu sebeplerden dolayı cildimize ihtiyacı olan temel bakımı vermemiz çok önemlidir. Bu temel bakım cildimiz için kusursuz bakım rutinidir. Onu iyileştirmek ve iyi tutmak için gereken her şey bu temel rutinin içinde yer alır. Parlak ve pürüzsüz bir görünüm, doğru cilt bakımı ile başlar. Cildin güzelliğini korumak için yapılması gereken cilt bakımı, cilt üzerinde biriken ölü tabakayı temizleyerek cildi yenilemek için yapılan uygulamaları kapsar. Bu şekilde kusursuz cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt bakımı nedir sorusunun cevabı, cildi iyileştirmek için düzenli olarak uygulanan bakımların tümüdür diyebiliriz kısaca. Bu bakımların içine temizleme, nemlendirme, maske gibi cildin yararına olan tüm bakımlar girer.

Cilt bakımının nasıl doğru uygulanması gerektiğini ve ayrıntılarını Güzellik Uzmanı Hilal Tuncel’den öğrendik.

Cilt bakımı nasıl uygulanır?

Cilt bakımı, ilk önce cilt analizi ile başlar cilt yapısı tespit edildikten sonra cilde uygun olan temizleme uygulaması yapılır. Temizlemenin ardından cilde uygun peeling, frimatör cihazı eşliğinde uygulanır. Cilt tamamen arındırıldıktan sonra 15-20 dakika aralığında buharda bekletilir. Komedon pres, vakum ile ciltteki komedon ve melaninler temizlenir, sonrasında gözenek sıkılaşması için hıgh-frekans uygulanır. Ardından cilde uygun serumlar cihazlar eşliğinde uygulanır. Daha sonra cilt tipine uygun maske 15 dakika bekletilip güneş koruyucu ve nemlendirici eşliğinde işlem son bulur.

Peeling gözenekleri açar mı?

Kirli hava, makyaj kalıntıları ve daha birçok şey gözeneklerimizi tıkar. Tıkanan gözenekler etkili temizlenmediği süreçte sivilce oluşturmaya başlar. Bu nedenle gözeneklerimizi temiz tutacak etkili ürünler kullanmak çok önemlidir. Peeling kullanarak gözeneklerinizi temizleyebilirsiniz. Tanecikli yapıları ile peelingler, hem ölü derileri temizler hem de gözenekleri!

Bakım hangi aralıkta yapılmalıdır?

Hücrelerimiz kendini 28 günde bir yenilendiği için biz uzmanlar ayda bir kere yapılmasını öneririz.

Cilt bakımı yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Cilt bakımı esnasında uygulanan cihaz ve malzemelerin sterilizasyon ve bakımları çok önemlidir. Uygulamaya başlamadan önce hastaya muhakkak sorulması gereken sorular vardır. Bunlardan en önemlileri cilt hastalığı diğeri ise solunum yolu hastalığının olup olmadığıdır.

Sivilceleri sıkmak doğru mudur? Cilt bakımı sonrası sivilceler geçer mi?

Sivilce sıkmak yapılan en büyük hatalardan biridir. Sivilce oluşarak cilt zaten zedelenmiştir. Oluşan sivilceyi sıkmak tekrardan doku kaybına yol açtığı gibi iyileşmeyi de geciktirir. Aynı zamanda deri içinde parçalanan yağ sivilcenin yayılmasına neden olur.

Cilt temizliği doğru bir şekilde nasıl yapılır?

Genç ciltlerde odak noktası nem ve yağ dengesi sağlamak olmalıdır. Atrofik (yaşlı cilt) ciltler ise yaşlılığın vermiş olduğu kolajen ve elastikiyet kaybından dolayı anti aging bakımlarını tercih etmelidirler.

Cilt bakımının yararları nelerdir?

Kendi cildinize özel ürünler ile cilt bakımı rutinleri oluşturmak sağlığınız açısından oldukça yararlıdır. Örneğin kuru cildinize nem sağlayacak ürünler kullanmak yüzünüzdeki pul pul dökülen deriyi yok eder ve cildinizi daha canlı bir hale dönüştürür. Aynı şekilde aktif sivilceler ile baş etmeye çalışıyorsanız akne önleyici temizleyicileri cilt bakım rutininize ekleyebilir ve ileride oluşacak aknelere önceden çözüm bulabilirsiniz. Ciltteki fazla kuruluk, yağlılık hissi, sivilceler, yaralar vb. tüm sorunlar aslında sizleri psikolojik olarak da etkiler. Hepimiz pürüzsüz, canlı, parlak ve aknesiz ciltlere sahip olmak isteriz. Bu nedenle cilt bakımını ihmal etmemek ve cildin eksiklerini giderecek ürünler kullanmamız gereklidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: