DİŞ RENGİNİZİ KORUMAK İÇİN DIŞ ETKENLERDEN UZAK DURUN

Diş beyazlatma, genel anlamıyla dişlerin renginin daha beyaz renge dönüştürülmesidir. Sağlıklı ve beyaz bir gülüşe sahip olabilmek için gerçekleştirilen bu tedavi, doğru ve etkili bir şekilde uygulanmalıdır. Dişlerin rengi genetik olarak veya beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak daha sarı ya da koyu renge dönebilmektedir. Bunun önüne geçmek için uygulanan beyazlatma tedavisinin yan etkileri bulunduğu için bir diş hekimiyle tedavi tekniğini mutlaka belirlemek gerekmektedir.

Diş beyazlatma yöntemleri kullanılan teknik ve uygulama alanlarına göre farklılık göstermektedir. Bu yöntemleri dört ayrı başlıkta inceleyebiliriz. Ev tipi diş beyazlatma, ofis tipi diş beyazlatma, kombine diş beyazlatma ve tek diş beyazlatma teknikleri uygulanmaktadır.

Diş beyazlatma tedavisi ile ilgili merak edilenleri Diş Hekimi Murat Karabiber yanıtladı.

Dişler neden renk değiştirir?

Dişler renklenme yapacak besinlerden dolayı renk değiştirebilir veya düzenli olarak ağızdaki tükürük akışı az olduğunda da birikinti yapıp renklendirme oluşturabiliyor. Bunun yanında ağız hijyeni çok önemli bir unsur doğru yapılmaması durumunda dişlerin renkleri değişir. İlaçlar yine aynı şekilde etki etmektedir. Çoğunlukla dış etkenler dişlerin renk değiştirmesine sebep olurken bazen de gelişimsel kaynaklı da olabilmektedir.

Doğal bir görünüme kavuşmak için yapılan diş beyazlatma tedavisi nasıl yapılmaktadır?

İlk aşamada ağız içinde plak denen diş taşlarının temizlenmesi gerekiyor. Daha sonra beyazlatma işlemine geçilebilir. Beyazlatma işlemi homeofis veya kliniklerde gerçekleştirilebiliyor. Farklı teknikler uygulanabiliyor, kişinin diş yapısı, çürümeye yatkınlığı, dişin minesi kontrol edildikten sonra uygunluk durumuna göre gerçekleştirilen bir tedavidir.

Diş beyazlatma kalıcı mıdır?

Kalıcı bir tedavi değildir. Kişiye göre de kullanım süresi değişkenlik gösterebilir. Genel anlamda hekim kontrolünde belirli seanslarda yapılabiliyor. Çok yoğun bir şekilde uygulanmaması gerekiyor. Kişinin durumuna göre iki veya tek seansta tamamlanabilen bir tedavidir.

Diş beyazlatma işlemi kimlere yapılmaktadır?

Hastanın uygunluğu çok önemlidir. Ağız yapısı uygunluğu ağız hijyeninin uygunluğu gibi birçok etken kontrol edildikten sonra diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilebilir. Beyazlatma, ağız hijyeni iyi olan sağlıklı diş ve dişetlerine sahip hastalara uygulanmalıdır. Kozmetik bir ürün olan diş beyazlatma sistemleri her hasta için uygundur diye bir kural yoktur.

Diş beyazlatma işleminden sonra rengi korumak için ne yapmak gerekir?

Düzenli bir ağız bakımı gerekmektedir. Bunun dışında yeme içmeye özen gösterilmelidir. Renklendirme yapacak besinler tüketilmemesi gerekiyor. Ayrıca işlem sonrasında 6 ay ile 1 yıl arasında rutin diş hekimi ziyaretlerine devam etmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: