DİŞ ETİ KANAMASINI HAFİFE ALMAMAK GEREKİYOR

Diş eti hastalığı, dişi saran ve destekleyen diş etlerinin kemiğe kadar ilerleme ihtimali olan iltihabıdır. Diş eti hastalıkları daima basit diş eti iltihabı ile başlamaktadır. Diş etlerinde kanama en belirgin bulgusudur. Tedavi edilmezse zaman içerisinde çene kemiklerinin eridiği, dişlerin sallanarak kaybedildiği şiddetli enfeksiyonlara kadar ilerleme gösterebilir. Hastalıkla birlikte diş etleri şişer, kızarır, kanar ve çekilir. Diş boyları uzar, dişler yer değiştirir, aranmalar oluşur, dişlerde sallanmalar başlar, ağız kokusu meydana gelir. Sigara içenlerde, nikotinin damarlar üzerindeki etkilerinden dolayı kanama daha az hissedilir, bu da hastalığı maskeleyip fark edilmesini engelleyebilir.

Diş eti tedavisi ile birlikte hastalığın ilerlemesinin durması, hastanın kendi kendine etkin temizlik yapabilmesi ve bireylerin doğal dişlerini uzun yıllar, rahat fonksiyon görebilecek şekildi ağızda tutabilmeleri hedeflenir. Başarılı bir diş eti tedavisi sonrası diş etlerinde açık pembe renkli, kanamasız ve sert kıvamlı hale gelir, dişlerde sallanma geriler, ağız kokusu sorunu ortadan kalkar.

Tedavi öncesi ve sürecinde neler yapıldığını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini Periodontoloji Uzmanı Diş Hekimi Esra Aşık yanıtladı.

Çok sayıda diş eti hastalığı bulunuyor

Diş eti hastalıkları gingivitis dediğimiz diş eti iltihabı periodontitis dediğimiz dişin daha derindeki çevre dokularını etkilemiş olan diş eti iltihabı, diş eti çekilmeleri ve nekrotizen hastalıklar dediğimiz gruplardan oluşuyor. Diş eti hastalıklarını birçok grupta incelemek mümkündür. Diş etlerinde çok sayıda sorun ve tedavi bulunmaktadır.

Tedavi sürecinde kişiye uygun tedavi çok önemli

Diş eti hastalıkları genelde ağız bakımının yetersiz olmasından kaynaklanıyor. Öncelikle hastalara ağız bakımını öğretmek gerekiyor. Dişlerin çevresinde birikmiş olan eklentileri o bölgelerden uzaklaştırmak gerekiyor. Bunu daha ağızda görünen kısımları diş yüzeyi temizliği dediğimiz detertraj dediğimiz işlemle gerçekleştiriyoruz daha sonrasında da diş etinin içinde daha derinlerde yerleşmiş olan eklentileri temizlemek için kök yüzeyi düzleştirmesi denilen bir işlem yapılıyor. Tedaviye başlamadan önce hastaya uygun bir tedavi yöntemi belirlenmesi gerekiyor. Nekrotizen hastalıklarda bazen gargara, antibiyotik gibi bazı kimyasal şeylerden de faydalanabiliyoruz. Diş eti çekilmelerinde de yine sebebin ne olduğuna bağlı olarak birkaç yöntemimiz var. Bazen damaktan aldığımız bir diş eti parçasını o bölgeye dikerek diş eti çekilmesini de kapatabiliyoruz.

Diş eti hastalıklarının önüne geçmek için doğru fırçalama teknikleri bilinmelidir

Her şeyden önce doğru fırçalama yöntemi kullanmak gerekiyor. Özellikle diş etinin kenarından başlayarak bir fırçalama yapmak gerekiyor. Sert hareketlerden olabildiğince kaçınmak aynı zamanda da çok yumuşak davranıp o bölgenin fırçalarla temizlenmesini engelleyecek kadar da değil. Rol tekniği denen modifiye stilman denen birkaç teknik var bu şekilde doğru fırçalama yönteminin nasıl olması gerektiğini öğrenmekte fayda var.

Diş eti kanamaları hastalıkların ilk belirtisidir

Problem kanayan bölgeye biriken plak, plağı kaldırabildiğimiz sürece bu kanamayı engelleyebiliyoruz ya da daha öncesinden yanlış fırçalama sonucu oluşmuş, eksik fırçalamaya bağlı o bölgede biriken eklentiler kaldırılarak doğru fırçalama sağlanarak o bölgedeki kanamaları durdurabiliyoruz. Kanama diş eti hastalıklarının ilk belirtisidir.

Tedavi sürecindeyken ve tedavi bittikten sonra dikkat edilmesi gerekenler

Sık sık tüm diş hekimlerinin de belirttiği gibi doğru diş fırçalama çok önemli, hastanın gerçekten tedaviye katılması gerekiyor. Doğru diş fırçalanmazsa temizlediğimiz plakların geri gelmesi çok uzun sürmez. Böyle olduğu zaman da zaten tedaviden hem sonuç alamamış oluyoruz hem tekrar kendini yenilemiş oluyor. Sigara kullanımı da bu süreçte çok önemli oluyor. Sigara ağızdaki kanamayı azalttığı için aslında hastaların bir sorun olduğunu görmesini de önlüyor. Diş etleri kanamıyor ama altta diş eti hastalığı daha hızlı bir şekilde ilerliyor.

Tedavi süreci zorlayıcı olabilir

Tedavi süreci hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Çok basit bir diş temizliği ile hastanın iyi bir fırçalama sağlamasıyla bitebileceği gibi çok daha derinde, köklerin derininde o bölgeyi fleplerle açıp temizlememiz gerekebiliyor. Kişiye göre değişebiliyor ancak en büyük probleminiz ne derseniz bu tedaviler sırasında hassasiyet gelişebiliyor. Diş eti eğer şişse o bölge çekiliyor çekildiği için diş eti çekilmesi ve hassasiyet gibi en bariz problemler tedavi sırasında hasta için zorlayıcı oluyor.

Tedavi sonrası hastalık tamamen geçmez

Kemik kaybıyla birlikte oluştuysa eğer bu hastalık biz bu dokuları geri getiremiyoruz ama en azından daha fazla ilerlemesin diye uğraşıyoruz. O yüzden eğer bir doku kaybı varsa, kemik kaybı varsa bir periodontisis ise hastalık o bölge diş eti çekildiğinde kök açığa çıkıyor ve sonrasında geri kapanmıyor. O yüzden hassasiyet elbet bir miktar olabilir ama iyi bir ağız bakımı yaptığı zaman o bölgelerde de vücut kendini alıştırıyor.

Dış görünüşde değişiklikler yaşanıyor

Tedavi sonrasında görünümde değişiklik oluşması kişinin probleminin ne olduğuna bağlı değişir. Sadece diş eti kanaması varsa diş etleri şiştiyse o şişlik inecek, kızarıklıkları geçecek ve daha pembe bir diş etine sahip olacak. Çok ileri boyutta bir sıkıntısı varsa periodontisis ilerlemiş bir hastaysa diş etleri şişti normal gözüküyordu aslında ama sadece kızarıktı biz tedavi ettiğimizde o kızarıklıklar şişlikler indiği zaman dişlerin arasında biraz boşluk görmeye başlayabiliriz. Evet daha sağlıklıdır daha pembedir, ağız kokusu geçmiştir ama görünüşten hasta daha az memnun olabilir. Eskiden diş etlerimin arası doluydu tedaviden sonra boş kaldı gibi şikayetler olabilir. Ama hastalığın daha ileri boyuta ulaşmaması için sağlıklı konuma gelebilmesi için bunun olması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: