YAPTIĞINIZ DİYETİN SİZE UYGUN OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

Diyet yapacak olanlar öncelikle diyet kavramını iyi kavramaları gerekir. Bunun bilincinde olarak uygulamaları gerekmektedir. Diyetin ne demek olduğunu bilmeden uygulama yapmaya geçmeniz istemedik durumlara sebebiyet verebilir. Diyet denilince akla ilk gelen kavram zayıflamadır. Aslında bu yanlış bilinen bir durumdur. Diyet; günlük beslendiğimiz beslenme programına verilen isimdir.

Öncelikle her diyet programının kişiye özel olduğunu kabul etmek gerekir. Kişiler kilo vermek veya kilo almak için kolaylıkla bulabileceği her diyet programını uygulamamalıdır. Alanında uzman bir diyetisyen tarafından size özel bir diyet programı hazırlanırken tıbbi durumunuz özel tetkiklerle araştırılmakta, öncelikle kilo artış veya kilo kaybı nedeniniz araştırılmakta ve size özel bir program oluşturulmaktadır. Kilo artışının veya kaybının nedeni bulunmadan yapacağınız diyet programı size faydadan çok zarar verebilmektedir.

Doğru beslenmenin ve diyet yaparken yapılan hataların neler olduğunu Diyetisyen Ezgi Değirmenci’den öğrendik.

Kimler diyet yapabilir?

Eğer beslenme ile ilişkili bir rahatsızlığı varsa, bunlar obezite, diyabet, kalp hastalığı, tansiyon ve kanser gibi bir hastalığa kişi sahipse doktor onayıyla diyet yapabilir. Kişinin bir rahatsızlığı yoksa sadece kilo problemi bulunuyorsa, tahlillerini yaptırıp diyete başlayabilir.

Yanlış diyet yapmak neye yol açar?

Hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen kadınların internette ya da başka bir yerde araştırarak buldukları şok diyetler, sağlıksız yollarla kilo vermenin başlıca sebebidir. Diyette yaygın olarak yapılan hatalar arasında aç kalarak zayıflama, öğün atlama ve tek tür beslenme gibi davranışlar yer alır. Kilo vermek adına yapılan bu hatalar kısa sürede çeşitli hastalıklara neden olurken bitkinlik, baş ağrısı, demir eksikliği, kabızlık, tırnak şeklinde bozulma, saç dökülmesi ve bağışıklık sisteminde zayıflama gibi rahatsızlık belirtileri kendini gösterebilir. ‘Şok diyet’ olarak adı geçen beslenme listeleri, genellikle düşük kalorili ve vücudun almaması gereken besin öğelerini içerir. Diyet sonucunda da yağdan değil kas ve su kaybından kilo kaybı olur. Bu kaybın devamında kalp ritim bozukluğu görülebilir, metabolizma hızı düşebilir. Yanlış diyetlerin yol açabileceği en önemli zararlar şunlardır; kalp kaslarında erime görülmesi, kemik yoğunluğunun giderek azalması, böbrek ve karaciğer hastalıkları.

Kilo almak için yapılan diyetlerde beslenme nasıl olmalıdır?

Öncelikle mutlaka bir iç hastalıkları ya da endokrinoloji uzmanı ile görüşülmelidir. Doktor tıbbi muayeneyi gerçekleştirdikten sonra, kilo almaya engel olan fizyolojik bir durum olup olmadığı belirlenir. Kilo alma diyetleri; zayıflık dereceleri ve varsa yan sağlık problemleri göz önünde bulundurularak kişiye özel planlanmaktadır. Sadece fazla yemek, aşırı kalori ve karbonhidrat almak, fazla yağlı beslenmek, yatmadan önce yemek yemek kilo alma konusunda işe yaramayabilir. Kilo almaya çalışırken tıpkı kilo verme diyetlerinde olduğu gibi temel prensip “sağlıklı” kilo almaktır.

Bir diyet içerisinde olmazsa olmazlar nelerdir?

Diyetin olmazsa olmazlarından ilki güne kahvaltı ile başlamak. Uyandıktan en geç 1-2 saat içerisinde kahvaltımızı yapıyor olmamız lazım. Kahvaltıyı hem hayvansal kaynaklı proteinler içeren gıdalardan bunun yanında karbonhidratlı yiyecekler olmalı. İkincisi sıvı alıyor olmamız. Sıvı alımı hem iştah kontrolünde hem de bağırsakların çalışmasında beraberinde kilo kaybında çokça önemli. Burada ne kadar sıvı alıyor olmamız kişiden kişiye değişiklik gösteriyor.

Hangi besinlerden uzak durmak gerekiyor?

Diyet yaparken kesinlikle uzak durulması gereken yiyecek kesinlikle beyaz ekmektir. Beyaz ekmeğin hiçbir besin değeri yoktur, sadece karbonhidrat yüklüdür ve vücudunuz ekmek yediğinizde şeker yemişsiniz gibi davranır. Ekmeğin yanı sıra kızartmalar, abur cuburlar ve zararlı olduğu bilinen tüm yiyeceklerden diyet yapılsın veya yapılmasın uzak durulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: