ÖZELLİKLE KALP HASTALARI İÇİN TIBBİ BESLENME ÇOK ÖNEMLİDİR

Kalp hastalığı, kanser ve diyabet, 65 yaş ve üstü yetişkinlerde önde gelen kronik hastalıklar ve nihai ölüm nedenleri arasındadır. İyi haber şu ki, araştırmalar fiziksel aktivite, sigarayı bırakma, alkol tüketimini sınırlama ve sağlıklı bir diyetin, yaşlıların yaşlanma ve kronik hastalık riskini azaltma, hastalık ilerlemesini azaltma ile ilişkili bozulmadan kaçınmasına yardımcı olan genetik faktörlerden daha etkili olduğunu gösteriyor. Besin takviyelerinin artıları vardır. Örneğin, kanıtlar kalsiyum ve D vitamini takviyeleri alan postmenopozal kadınlarda artmış kemik mineral yoğunluğu ve kırıklar gibi sağlık yararlarına işaret etmektedir. Öngörülen ve çok çeşitli gıdaları tüketmek, besinlerin dengesini sağlamanın en iyi yoludur. Bu başarılı yaşlanmayı desteklemeye, kronik hastalığı kontrol altında tutmaya ve iyi bir yaşam kalitesini desteklemeye yardımcı olabilir.

Kronik hastalığı olan kişiler için tıbbi beslenmenin nasıl olması gerektiği ile ilgili Diyetisyen Ferdi Öztürk ile bir röportaj gerçekleştirdik. Tedavi süreci ve sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

Tıbbi beslenme ne anlama gelmektedir?

Tıbbi beslenme tedavisi kişinin ilaçlarına veya insüliniyle uyumlu olan bir yandan sevdiği veya sevmediği planlanmış bir beslenme tedavisidir. Burada önemli olan kişinin bulunduğu yere kişinin bulabileceği yiyeceklere göre plan yapıp sonra besin tüketim kayıtlarıyla kan şekerinin kıyaslanması gerekmektedir. Tıbbı beslenme kalp ameliyatı gibi ameliyatları olma şansını kaybetmiş hasta gruplarında beslenerek iyileşebilme sürecini takip edebildikten sonra fark edilen bir gerçekle ortaya çıkmıştır. Beslenmeleri düzenlenen hastalar ameliyat olmuş hastalardan çok daha az komplikasyon yaşar. Daha sağlıklı ve daha kaliteli bir yaşam sürdürürler.

Hangi hastalıklarda tıbbi beslenmeye gerek duyulmaktadır?

Beslenme şekli tüm hastalıklarda çok önemlidir. Kişinin günlük yaşantısında da hasta olmamasına rağmen çok dikkat etmesi gerekir. Bunun yanında kişinin hastalığına, kan değerine, cinsiyetine, beslenme alışkanlıklarına ve imkanlarına uygun olacak şekilde hazırlanan bir sağlıklı beslenme programı ile hastalığın süreci yavaşlatılabilmektedir. Tıbbı beslenmenin gerekli olduğu hastalıkların başında kalp hastaları gelmektedir. Yanı sıra beyin ve böbrek damarlarını etkileyen hastalıklar, diyabet hastaları ve kanser gibi birçok hastalıkta tıbbi beslenmeye gerek duyulmaktadır.

Kronik hastalığı olan kişiler için doğru beslenme nasıl olmalıdır?

Günümüzde, diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler problemi veya diğer kronik hastalığı olan kişiler az ya da çok sağlıklı beslenmenin öneminin farkındadır ancak beslenme çoğunlukla ilaç kullanımının gölgesinde kalır. Yani ‘zaten ilaç kullanıyorum’ şeklinde bir algı vardır. Oysa, kişiye ve hastalığa uygun planlanmış sağlıklı beslenme modeli hastalığın çok iyi bir şekilde kontrol edilmesinde önemli rol oynar. Beslenme programı belirlenirken kronik, metabolik hastalık kadar, vücuttaki diğer sağlık durumları da ele alınmalıdır. Örneğin; diyabeti olan bir kişide bağırsak sağlığı, fibromiyaljiler, ailedeki alzheimer durumu vs. değerlendirilip bu doğrultuda beslenme yönlendirilmelidir.

Tedavi sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Tedavim tamamlandı artık istediğim gibi besinler tüketebilirim düşüncesi çok yanlıştır. Belirlenen beslenme programına kişi hastalığından kurtulmuş dahi olsa devam etmelidir. Devam ettiği takdirde tekrardan aynı hastalığa yakalanma oranı oldukça düşecektir. Bununla birlikte tıbbi beslenme koşullarında yediklerine dikkat ettiği süre boyunca farklı bir hastalığa da yakalanma ihtimali yok olacaktır. Bu yüzden özellikle kronik hastalığı olan kişiler başta olmak üzere beslenme şekillerine tedavileri tamamlandıktan sonra da aynı şekilde devam etmelidirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: