SEANS SONRASI CİLTTE LOKAL KIZARIKLIKLAR VE KABARMALAR GÖRÜLEBİLİR

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için en etkili yöntem lazer epilasyondur. Lazer epilasyon, 1997 yılında Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi FDA tarafından onaylanmış güvenli bir uygulamadır. Lazer epilasyon FDA onayı aldıktan sonra medikal estetik alanında yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Günümüzde istenmeyen tüylerle mücadelede en çok tercih edilen yöntem lazer epilasyondur.

Lazer epilasyon amacıyla üç lazer dalga boyu kullanılır. Hangi lazer dalga boyunun kullanılacağı cilt rengi ve kıl tipine bağlı olarak seçilir. Her lazer dalga boyu kılın farklı anatomik yapılarını hedefler. Her birinin hem avantajları hem de dezavantajları mevcuttur.

Alexandrite Lazer Epilasyon: Alexandrite Lazer 755 nm lazer dalga boyuna sahiptir. Yüksek melanin absorpsiyonuna sahiptir, cilt tipi I-IV arası lazer epilasyonda kullanılır. En çok açık tenli ve koyu kılları olan kişiler için uygundur. Koyu tenlerde ve bronz tende kullanımı uygun değildir. Bronz tende minimum 1 ay cilt renginin açılmasını beklemek gerekir. Ayva tüylerinde aktivasyon yapabilmesi dezavantajıdır.

Diode Lazer Epilasyon: Diode Lazer 810 nm dalga boyuna sahiptir. Orta seviyede melanin absorpsiyonu ile koyu ve bronz tenlerde de güvenlidir. Ayva tüylerinde aktivasyon yapmaz, ince kıllarda da etkilidir, tüm mevsimlerde uygulanabilir. Ağrılı olması dezavantajıdır.

Nd:YAG Lazer Epilasyon: 1064 nm dalga boyuna sahip Nd:YAG tüm cilt tipleri için uygundur. Yaz aylarında da uygulanabilir. Derine nüfus etme kabiliyetinden dolayı ağrılı olması dezavantajıdır.

Kısaca özetlediğimiz lazer epilasyon yöntemleri arasında daha geniş bir cilt ve kıl yapısında etkili olan Diode lazer tercih ediliyor.

Lazer epilasyon ile ilgili bilinmesi gerekenleri Güzellik Uzmanı Hazal Can Aygün yanıtladı.

Lazer epilasyon nedir? Nasıl uygulanır?

Belirli dalga boyları ile istenmeyen kıl köklerini ışık enerjisi ile tahribatını sağlayıp tekrardan tüy oluşumunu engelleyen bir yöntemdir. Uygulama yapılmadan önce kişinin cilt tonu ve kıl rengine göre cihaz ayarlarının yapılması gerekir. İşlemin başarılı olabilmesi adına en önemli noktalardan biridir. Uygulamadan önce kişinin tüylerinin jilet yardımı ile kısaltılması gerekir. Ağda, epilatör gibi kılı kökten alan uygulamaların yapılmaması gerekir. Tüylerin boyu kısaltıldıktan sonra, uygulamanın yapılacağı bölgedeki kıl kökleri lazer cihazı ile taranmaktadır.

Kimlere uygulanmaz?

Hamilelere, kalp ve tansiyon hastalığı olanlara, kanser hastalarına, aşırı bronz kişilere, vitiligo, sedef gibi bazı deri hastalıkları olanlara, akne tedavi ilacı kullananlara lazer epilasyon uygulanmaz.

 Kaç seans uygulanır ve aralıkları nelerdir?

Genel olarak en az 8 seans ve 4-6 hafta aralıklarla uygulanması önerilir. Seans sonunda yüzde seksen başarı oranı verilirken kalan tüyler için kökten alım işlemlerine devam edilmemeli, aralıklı lazere devam edilmesi önerilir.

Lazer epilasyon zararlı mıdır?

Seans sonrası ciltte lokal kızarıklıklar, kabarmalar görülebilir. Bu etkiler geçicidir. Maximum 1 gün içerisinde geçecektir. Lazer dalga boyu sadece kıl köklerine ulaşabilmektedir. İç organlara etki etmediği için kanser veya yumurtalıklara zarar verme gibi bir durum söz konusu değildir.

İşlem sonrasında ne yapılmalı?

Cilde 24 saat boyunca sıcak su değmemelidir. Cilt bol bol nemlendirilmeli ve güneşten korunmalıdır.

Hangi bölge kaç seansta biter? Uzun sürmesinin sebebi nedir?

Lazer epilasyonda “kıl döngüsü” önemlidir. Lazer epilasyon anagen faz dediğimiz süreçte kıllara kalıcı etki yapabildiğinden ve tüm vücutta kılların sadece %10-20 si anagen fazda olduğundan birden fazla seans gereklidir. Yani farklı seanslarda yapılan atışlar ile bu fazdaki kıl kökleri yok edilmektedirler. Bu sebepten bölgesine göre lazer epilasyon 6-8 veya daha fazla seans sürmektedir. Bu sebepler ile genellikle alt bacak, koltuk altı ve genital bölgeler 4-8 seans sürerken, sırt, kol ve yüz bölgelerine uygulanacak seans sayısı 6-8 seans ve hatta bazen daha fazla seans gerektirebilir. Tam anlamıyla sonuç alınabilmesi amacıyla seans süresi kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: