OBEZİTE KANSER RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Obezite vücudun yağ kitlesinin yağsız kitleye oranının aşırı artması olarak anlatılabilmektedir. Obezite tanımı, bir başka deyişle obezite, kişilerin boylarına göre kilolarının fazla olmasıdır. Obezite, dünyada ve ülkemizde hızlı bir biçimde ilerlemektedir. Obezite oranları her geçen gün artmaktadır. Obezite, ortalama yaşam ömrü uzadıkça hayat kalitesini düşüren, insanların üretim kapasitelerini azaltan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Obezite tedavisi süresince en önemli basamak diyet ve egzersiz tedavisidir. Diyetisyen tarafından değerlendirilen kişi alması gereken günlük kalori miktarı ortaya konulup yeme programı hazırlanır. Diyetle kişi kilo verebilir ancak çoğu kilolu kişinin de yaşayarak tecrübe ettiği gibi diyeti bıraktığı ve normal yeme düzenine geçtiği anda aynı kiloları hatta daha fazlasını geri almaktadır.  Geri kilo almamak için yeni bir beslenme düzeni oluşturmalıdır. Eski alışkanlıklarını terk etmelidir.

2019 yılından itibaren hem çalışa hayatında aktif hem de yüksek lisans yapmakta olan Diyetisyen Aleyna İlhan ile günümüzün en önemli problemi haline gelen obezite ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.

Obeziteli bir kişiye başlangıçta nasıl bir beslenme şekli uygulanır?

Obezitenin derecesi burada önemli kişinin obezite derecesini saptadıktan sonra biz kişinin boyuna, kilosuna, yaşına, cinsiyetine bağlı olarak bir enerji hesabı yaptığımız ve sonrasında bunu yaşam tarzıyla çakıştığına özen gösterdiğimiz bir sağlıklı beslenme planlaması yapıyoruz ama bize eşlik eden bazı kronik hastalar da oluyor. Bunların ne olduğuna bağlı olarak tıbbi beslenme tedavisi ve türü değiştiğinden aslında kişiye bağlı demem daha doğru olur. Genellikle obeziteye yüksek kolesterol eşlik edebiliyor. Aynı zamanda kan şekeri yüksekliği eşlik edebiliyor veya kişilerin hali hazırda diyabet ya da prediyabet tanısı olabiliyor. Genelde eş zamanlı kolesterol diyabet ve bunlara özgü kilo verme diyeti tıbbi beslenme tedavisi öneriyoruz.

Kaç kilonun üzeri obezite kabul ediliyor?

Bunun bir limiti yok. Kişinin boyuna hatta yaşına çok bağlı o yüzden diyemem ki 100 kilo olan herkes obezdir. Şu tabloda var aslında kişi sporcuysa boyuna göre 100 kilo fazla olsa bile bu 100 kilo kastan daha ağır geliyorsa kişinin vücudunda kişi obez olmayabiliyor. Boyuna göre 100 kilo sağlıklı olabiliyor o yüzden değeri yok.

Obez olan birey diyetin yanında spor yapmalı mıdır ?

Eğer kişinin vücudu buna müsaitse yani şundan bahsediyorum, kireçlenme olduğu durumlarda kişinin fiziksel aktivite yapmasını hasta tarafından engellenmiş oluyor. Tabi ki fizik tedavi uzmanı ve doktor tarafından da aynı zamanda ama böyle bir durum yoksa müsaitlik varsa çok destekleyici olur ve süreci hızlandırır. Çünkü kişiler obez olduğunda kişilerin biraz daha hızlı kilo kaybetmesini istiyoruz. Sağlıklı bir birey yavaş yavaş kilo kaybetsin ama obez özellikle başlangıçta biraz daha hızlı hızlı gitsin istiyoruz kilo kaybı noktasında.

Obezite sorununda irade kontrolü nasıl sağlanıyor?

Aslında burada temel iradeyi sağlayan faktör kişinin kendisi. Bizim rolümüzde çok kilit çünkü kişiyi buna inandırmamız gerekiyor. Benim hocam her zaman; ‘’Bizim kişiyi buna inandırmamız gerekiyor’’ derdi. İkna olması bunu sürdürmesine yetmez. Dolayısıyla kişiye süreç ile ilgili bütün soru işaretlerini yanıtlayacağımız bir görüşme gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bilimsel gerçeklerle kişiye gitmemiz gerekiyor. Sürecin nasıl ilerleyeceği ile ilgili uzman olduğumuz için önceden bilgilendirme yapmamız gerekiyor ki kişi inansın hem sürece hem kendisine. Ama obezite biraz daha besinlerle ilişkinin farklı olduğu bir durumdan kaynaklı ortaya çıkabiliyor. Nedir bu tatlıya bir zaaf gibi olabilir. Strese bağlı yeme olabilir dolayısıyla bu sürecin içerisinde psikoloğu katarsak ki katabiliyorsak kişide buna eğer inanmışsa destekleyici olur hem kişini hem biz hem de olabiliyorsa psikolog.

Hangi yaş aralığında obezite daha sık görülüyor?

Günümüzde yaş aralığı kalmadı. Önceden yetişkinlik dönemi derdim genel olarak cevaplamam gerekseydi. Ama şu anda zaten Avrupa’nın en obez ülkesi seçildiğimiz son birkaç ayıda göz önünde bulundurursak artık çocukluk çağına kadar işlemiş durumda. Yani bir yaş grup aralığı yok. Çocukluktan yaşlılığa kadar her kesimimiz obez şu anda.

Obezite kanser riskini arttırıyor mu?

Arttırıyor. Aslında obezite bütün kronik hastalıkların riskini arttırıyor. Tıpkı sigara kullanmak alkol kullanmak gibi bir risk kronik hastalıklar açısından o yüzden de aslında tedavi edilmeli ki bütün bu şeker hastalığı tansiyon hastalığı yanında kanser hastalığı gibi hastalıklar ortaya çıkmasın.

Obezite ameliyatı riskli midir?

Her ameliyat risklidir. Ama kişinin ihtiyacı varsa ki bunun bazı kriterleri var. Kişinin sadece obez olması obezite cerrahisi için yeterli olmayabiliyor. Dolayısıyla kişinin ihtiyacı varsa o zaman riski düşünerek gerekli diyebiliriz ama kişinin ihtiyacı yoksa sadece riskli olmuş olur gerekli olmadığı halde. Böyle bir ameliyatın altına girmesine gerek kalmaz. Ama kişinin kriterleri vardır buna uygun kişiler ameliyat edilmelidir diyebilirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: