SAĞLIKLI BESLENMENİN İLK KOŞULU ÖĞÜN ATLAMAMAKTIR

İnsan vücudunda günlük fonksiyonların yerine getirilebilmesi için besinlere ihtiyaç duyulur. Tüketilen besinler vücutta fiziksel aktivite ve biyolojik işlevler için gereken enerji kaynağını oluşturur. Yediğimiz besinlerin içerisinde yer alan üç temel besin ögesi vardır. Bunlar karbonhidrat, protein ve yağlardır. Makro besin ögeleri olarak adlandırılan bu üç temel gruba ek olarak mikro besin ögeleri olan vitamin ve mineraller de besinlerle birlikte vücuda alınan diğer bileşenlerdir. Sindirim, solunum, boşaltım, solunum, dolaşım, sinir, iskelet ve kas sistemlerinin sorunsuz bir şekilde çalışması, hormonlar ve vücut salgılarının sağlıklı bir şekilde üretilmesi, motor becerilerle bilişsel fonksiyonların sağlıklı bir biçimde devam ettirilmesi için vitamin ve minerallere olan gereksinimlerin tam olarak karşılanması çok büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca sindirim sistemi başta olmak üzere vücutta birçok sistemin düzenini korunabilmesi yalnızca sağlıklı ve dengeli bir beslenme planının uygulanması ile mümkündür.

Sağlıklı beslenme, en temel anlamıyla tüm makro ve mikro besin ögelerini kişinin ihtiyaç duyduğu miktarlarda içeren, aynı zamanda bireyin ihtiyaç duyduğu enerji miktarını tam olarak karşılayan, ideal kilonun korunması için uygun olan beslenme türüdür. Her bireyin vücut kompozisyonu, yaşı, cinsiyeti ve sağlık durumu birbirinden farklı olduğundan sağlıklı beslenme programı olarak tanımlanabilecek tek bir liste söz konusu değildir. Sağlıklı beslenme listesi, genel kuralları belli olmasına karşın kişiye özgü olarak diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır.

Sağlıklı bir bireyin nasıl beslenmesi gerektiği, hedef kiloya ulaşıldığında kilonun nasıl korunacağı ile ilgili Diyetisyen Dilara Tan ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Aç kalarak kilo vermek sağlıklı mıdır?

Aç kalarak kilo vermek önerdiğimiz bir zayıflama süreci değildir. Bu yol ile kaybedilen vücut ağırlığı büyük oranda kas dokusudur, sebebi enerji alımı yetersiz olduğunda kan glikoz düzeyinin kas içindeki aminoasitlerin glükoza çevrilmesidir. Bunun yanı sıra baygınlık halsizlik ve yetersiz besin alımı sebebi ile mineral ve vitamin kayıpları görülmektedir. Aç kalarak ağırlık kaybı ile ilgili diğer sorun da, organizmanın metabolik hızı azalarak, ağırlık kaybını azaltmasıdır. Bu nedenle enerjiler daha yavaş yakılmakta ve tüketilen az miktarda enerji, kişinin ağırlığını korumaya yeterli olmaktadır. Böylece vücudun yağı daha etkili biçimde depolayabilme mekanizması harekete geçmektedir. Kas dokusunda azalma ve yağ depolamada artış, aç kalmanın ortaya çıkarabileceği bir sağlık sorunudur.

Sağlıklı bir birey nasıl beslenmelidir?

Sağlıklı bir birey; günlük alması gereken besin öğelerini yeteri ve dengeli bir miktarda tüketmelidir. Günlük alması gereken enerjinin %50-55 karbonhidratlardan , 15-20 proteinlerden , 25-30 yağlardan almalıdır. Öğün atlamadan düzenli olarak beslenmelidir. Gün içerisinde bol bol su tüketilmedir. Günlük minimum 1.5 litre su içmeye çalışılmalıdır. Kurubaklagil ve lifli besinleri tüketmeli hazır yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sebzeler beslenmenin büyük kısmını oluşturmalıdır. Sebzelerle vücudumuza sağlık için gerekli olan birçok vitamin, mineral ve antioksidan girerken, sebzelerden oldukça düşük kalori alıyoruz. Bu özellikleri sebebiyle sebzeler beslenmemizin temelini oluşturmalıdır.

Hangi saat dilimlerinde nasıl beslenmek gerekir?

Bu soru kişinin cinsiyetine yaşına yandaş hastalıklarına, yaşam tarzına göre değişkenlik gösterir. Üç öğün ve ara öğünler ile desteklediğimiz hastalarımız da var iki öğün ve ara öğünler ile desteklediğimiz hastalarda var.

İstenilen kiloya gelindiğinde o kiloyu nasıl koruruz?

Hedef kiloya ulaştıktan sonra kişinin günlük alması gereken enerji hesaplanır ve sürdürebileceği bir beslenme programı hazırlanarak sağlıklı beslenme öğretilir. Porsiyonlar azaltılır, diyet yapılmasa da mevcut porsiyonları yarı yarıya indirip çok fazla çeşitten az az yemek ihtiyaç duyulan besin değerinin alınmasını sağlanır. Mutlaka spor yapmaya devam edilmelidir. Sadece kilo vermek ya da kilo almak için değil aynı zamanda ideal kilonun korunması ve zinde kalmak için de ihtiyaç duyulan bir konudur. Yalnızca yediklerinize dikkat ederek vücut formunuzu korumanız mümkün değildir. Egzersiz ve sporla da metabolizma aktif kılınabilir. Diyet sonrası verilen kiloları korumak için besin seçimlerine dikkat etmek gerekir. Beslenme düzeninde rafine edilmiş ve işlem görmüş gıdalara mümkün olduğunca yer verilmemelidir. Beyaz ekmek yerine, tam tahıllı ekmek tercih edilmelidir. Pirinç yerine bulgura yer verilmelidir. Besin öğeleri açısından zengin tam tahıllı ve lifli gıdalara yer vererek tokluk hissi artırılabilir. Kalkar kalkmaz ilk 1 saat içinde kahvaltı yapılması gerekir. Böylece metabolizma hızı yüzde 40 artabilir. Ayrıca gün boyu iştah kontrolü sağlanabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: