ORTODONTİ TEDAVİSİ YÜZ ŞEKLİNİ DEĞİŞTİRİYOR

Ortodonti, diş ve çevre dokuları kaynaklı ağız ve yüz anomalilerinin düzensizliklerinin teşhisi ve tedavisini içeren diş hekimliği dalıdır. Diş teli tedavisi, ortodonti tarafından yapılır ve dişlerle çenenin üç boyutlu olarak uyum içerisine getirilmesi işlemini içerir. Diş teli tedavisine ortodontik tedavi de denir. Dişlerin ideal konumunda sıralanması, çeneler arası ilişkinin düzenlenmesi, çevre dokuların ve kasların da bu yeni sert doku yapısına adapte olması için, sabit veya çıkarılabilir birçok ortodontik tedavi aygıtları ve yöntemleri bulunmaktadır. Bu aygıtlar dişlere ve çeneye hafif baskı uygulayarak çalışmaktadırlar.

Uygulanacak olan ortodonti tedavisinin türüne, ortodonti uzmanı tarafından hasta ile birlikte karar verilir. Ortodonti tedavisinin süresi, giderilmesi gereken diş ve/veya çeneler arası ilişki problemine bağlı olarak değişmektedir.

Diş teli tedavisinin nasıl uygulanması gerektiğini ve tedavi sürecini Diş Hekimi Ahmet Ertan Ayçiçek ile konuştuk.

Tel tedavisi kimlere uygulanır?

Tel tedavisi dişsel ve iskeletsel problemlerden dolayı oluşabilir. Dişsel dediğimiz problemler sadece dişlerde eğimler ya da çapraşık dediğimiz durumlarda olan hastalara uygulanabilir. İskeletsel dediğimiz problemler çenesel problemlerdir. Alt çenesi ileride veya geride olan hastalara uygulanabilir. Eklemlerden kaynaklı problemlerden dolayı da hastalara ordotontik tedavi yapılabilir.

Tedavi sürecinde önemli olan noktalar nelerdir?

Tedavi süreci öncesi hastada tüm kontroller yapılıyor. Kişinin yaş durumu önem arz etmektedir. Yapılacak olan tedavide eğer iskeletsel bir aşamadaysa yani büyüme evresinde ise işleme başlamak doğru değildir. Büyüme evresinde olan bir hasta ise cerrahi bir işlem de gerekli olabilir. Cerrahi bir tedavinin gerekli olmadığı hastalarda direkt tel tedavisine başlanabiliyor ancak iskeletsel bir problem ise cerrahi işlem mutlaka gerçekleştirilmelidir. Dişlerin arzulanan pozisyonu almaları sadece sürekli ve hafif bir basınçla sağlanabilir. Dişlere yapışan ve üzerlerinde  tellerin geçebileceği delikler bulunan aparatlara braket denir. Braketler dişlere yapışık oldukları için 24 saat tedaviye katkı sağlarlar. Braketlere, dişleri doğru yönlendirmeye yarayan kulplar denilebilir. Braketlere tutturulan tel normal durumuna dönmek için dişlere belirli bir güç uygular. Böylece zaman içerisinde dişler istenilen konuma getirilir.

Tel takıldıktan sonra nasıl bakım yapılmalıdır?

Tedavi sürecinden sonra dişler hareketlendiği için, sabit durması sağlanmalıdır. Bunun için plaklar veriyoruz ya da ağızda durması için bir tel veriyoruz. Tabii belli aralıklarla kontrole de gelmesi gerekiyor. Plakları düzenli kullanması tedavinin iyi sonuçlanması için önemlidir. Bunun yanında ağız bakımına dikkat edilmesi gerekiyor.

Şeffaf diş teli mi metal diş teli mi tercih edilmelidir?

Kişinin diş ve çene yapısının yanında estetik kaygılarına ve kullanım rahatlığına göre tercihini yapacağı metal ve şeffaf diş tellerinin her ikisi de aynı işlevi görmektedir. Her iki tedavide de ilk hafta ağrı ve ağız içi yaralar görülebilir. Hasta her istediğini yiyip içemeyeceği için diş teli tedavilerinde braket ve tel seçimi yaparken en dayanıklı ve hızlı sonuç verecek olan seçilmelidir.

Diş teli yüz şeklini değiştirir mi?

Evet, diş telleri aldıktan sonra dudaklar farklı görünecektir. Aynı zamanda Aşırı ısırma veya az ısırma durumunuz varsa, yanlış hizalanmış çeneniz yüz şeklinizi etkiler. Bir çene bozukluğu çökük yanaklar ve asimetrik yuvarlak bir çene görünümünü verebilirken, alt çenenin daha belirgin görünmesini sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: