YAŞLANMA BELİRTİLERİ ÖNCE YÜZDE BAŞLAR

Günümüzde her ne kadar ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları ya da yüksek derecede etkileyici özelliği bulunan kozmetik cilt bakımı ürünleri kullanılsa da bazı durumlarda bu uygulamalar yeterli olmamaktadır. Bu nedenle günümüzde kadınların birçoğu yüz germe ameliyatlarına başvurmaktadır. Çok sayıda sarkma ve kırışıklık sahibi olan insanların yüz germe ameliyatlarında uzun süredir kullanılan klasik yüz germe teknikleri uygulanır. Ameliyat olacak kişinin kulak önünden başlayarak kulak arkasına giden ince bir kesi yapılır. Bu tekniğin asıl önemli noktası derindeki dokuların geriliyor olmasıdır. Çünkü cildin kendisi gerilirse iyileşme sırasında sorunlar ortaya çıkabilir. Derindeki dokuların gerilmesi uzun süreli ve kalıcı bir etki oluşmasını sağlar. Bu yöntemi genellikle orta yaş üstü insanlar tercih ederler çünkü yaşın ilerlemesinden dolayı birçok sarkma ve kırışıklık sahibi olurlar.

Bir çok yüz germe ameliyatı gerçekleştirmiş olan Dr. Öykü Bahadır ile bir röportaj gerçekleştirdik. Yüz gerdirme ameliyatının detaylarını kendisinden öğrendik.

Yüz gerdirme operasyonu nasıl gerçekleştiriliyor?

Yüz gerdirme ameliyatı sırasında yaptığımız işlemi basitçe tarif edersek;  yüzümüzün kas, yağ ve sinir dokusunu oluşturan smass denilen yapı asılarak yüzdeki sarkma düzeltilir ve bolluk oluşturan deri de uygun ölçüde alınır. Aynı anda alt ve üst göz kapağında oluşan yaşlılık belirtileri de düzeltilebilir. Kulak önünden kulak arkasına kadar bir kesi açılır. Bu açılan kesi yavaş yavaş kaldırarak yüzün alt tabakasına inilir. Yüzün alt tabakasında yüz kasları var bu dokular yukarıya dikilir daha sonra cildin fazlalığı alınıp iple gerilerek estetik bir dikiş atılır.

İzsiz yüz germe ameliyatı olur mu?

Yüz germe ameliyatı izsiz olmaz. İz en üst ve en alt kısmı saçlı deri arasında olduğundan görünmez. Kulak çevresindeki iz de kulak yüz birleşme hattında olduğunda pek belli olmaz. İzsiz olması mümkün değildir ama yüz germe ameliyatına muadil işlemler bulunur. Fransız askılama, endolift işlemleri gibi bunlar çok minik kesiklerle yapılabilir.  İnce iplerle gerçekleştirildiği için iz kalmamış olur. Ancak ameliyat kadar başarılı sonuçlar vermez. Yine de yüz gençleştirme için faydalıdır.

Yüz germe ameliyatı riskli bir ameliyat mıdır?

Aslında estetik operasyonlarda nasıl bir risk olabilir ki diyen çok hastamız oluyor. Biz mutlaka önceden riskli bir operasyon olduğunu bildiriyoruz. Güzellik için de olsa trafik kazası sonrası bir ameliyat da olsa sonuç olarak hasta o anesteziyi alıyor. Aynı zamanda hastanın dokularıyla oynuyoruz. Estetik amaçlı olsa da hastada ameliyattan sonra doku kaybı kanama riski hematom dediğimiz durumlar gerçekleşebiliyor. Yüz germe ameliyatında bulunan diğer riskleri ise enfeksiyon, kötü iz kalması, sinir hasarı, saç kaybı gibi sıralayabiliriz.

Yüz gerdirme operasyonunun kaç farklı tekniği bulunuyor?

Yüz gerdirme ameliyatında iki teknik vardır. Bir tanesi cilt altından açılarak cilt germe işlemidir. Bir de supsmass dediğimiz bir teknikdir. Bu teknikte supsmass dokusunun altı da açılır ama smass dokusu çok fazla sinir içerdiği için bu konuda uzmanlaşmış eğitim almış bir doktor yapmalıdır. Smass dokusu asıl dokudan ayrılır smass dokusu ayrı cilt dokusu ayrı çekilir. Böyle olduğunda ameliyat sonucu çok daha kalıcı olur.

Operasyon öncesi ve sonrası nelere dikkat etmek gerekiyor?

Yüz germe ameliyatından sonra hastanın ilk önce darbe almamaya dikkat etmesi gerekir. Yüzündeki bandajları açmaması gerekmektedir. Yüz germe ameliyatından sonra yüz çok fazla şişer bu yüzden kortizon içeren ilaçlar verilir. Bu ilaçları düzenli kullanması gereklidir. İlk bir hafta yüzünü yıkayamaz, duş alamaz, saç diplerini yıkayamaz dikişleri alındıktan sonra normal rutinine dönebilir. Bir aylık bir süreçten sonra yüzde elli oranda rahatlamış olur. Bunun dışında yüzde yaklaşık birkaç hafta içinde düzelen bir hissizlik olması normaldir. Bu nedenle saçların saç kurutma makinesi yerine kendi kendine kurumaya bırakılması daha uygun olur. Makyaj yaparken, saçlarınızı tararken kibar hareketler kullanın. En azından iki hafta seks ve ağır ev işleri gibi ağır egzersizlerden kaçınmalı, birkaç ay için alkol, buhar banyosu ve sauna gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Ameliyat sonrası ağrı olur mu, iyileşme süresi ne kadardır?

Ameliyat sonrası ağrı muhakkak olur. İlk iki gün şiddetli şiddetli şekilde olur bu yüzden iki gün hastanede yatış verilir. Güçlü ağrı kesicilerle ilk iki günü atlatmalarını sağlanır. Tam anlamıyla iyileşmesi bir yılı bulmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: